Jak mierzyć spodnie męskie?

Spodnie to jeden z najważniejszych elementów męskiej garderoby. Ich zakup bywa jednak dość dużym wyzwaniem. Kluczowe znaczenie ma przy tym dobranie odpowiedniego rozmiaru, co nierzadko przysparza sporych problemów – w szczególności w przypadku zakupów przez internet. O czym trzeba pamiętać?

Rozmiarówka rozmiarówce nierówna

Niemałym utrudnieniem przy dobieraniu rozmiaru spodni są różnice w rozmiarówkach poszczególnych firm odzieżowych. Dopuszczalne są różnice rzędu 1-2 cm, niemniej w praktyce nierzadko bywają one znacznie większe. Z tego też względu należy wziąć sobie do serca bardzo ważną zasadę: kupując spodnie, nie wolno kierować się rozmiarem podanym na metce, a wymiarami spodni. Przy tej okazji pojawia się istotna uwaga: otóż rozmiary dżinsów są inne niż joggerów czy spodni garniturowych etc. Ponadto na metkach dżinsów znajdują się litery L i W.

Oznaczają one odpowiednio „lenght” i „width”. „Lenght” odnosi się do długości nogawki, a „width” obwodu w pasie. Trzeba także brać poprawkę na to, że rozmiary dżinsów są zwykle podawane w calach. Wynik w centymetrach uzyskuje się poprzez pomnożenie rozmiaru w calach przez 2,54. Dodatkowo dżinsy przeważnie zawierają domieszkę elastycznych materiałów, przez co spodnie te są nieco rozciągliwe.

Dobór rozmiaru spodni – jak to wygląda w praktyce?

Chcąc znaleźć spodnie we właściwym rozmiarze, można kierować się jedną z dwóch metod pomiarów. Pierwszą jest porównanie spodni do noszonego już modelu. Drugim sposobem jest pobranie własnej miary. W praktyce nie jest to wcale tak skomplikowane, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. W pierwszej kolejności mierzy się obwód pasa – czyli nieco poniżej pępka, na wysokości talii. Następnie zdejmuje się miarę z bioder – ich obwód należy zmierzyć z najszerszym miejscu. Na koniec pozostaje zmierzenie długości nogawki – od wewnętrznej strony, od kroku do dołu. Nogawka powinna kończyć się nieznacznie poza kostką. Zapas może być oczywiście większy, jeśli w planach jest podwijanie nogawek, np. w dżinsach. Przydatna bywa również informacja o obwodzie uda oraz wzroście. Spodnie męskie – rozmiary.

Nie tylko rozmiar spodni jest ważny

Rozmiar odgrywa co prawda najważniejszą rolę przy wyborze spodni, ale nie jest to jedyna przesłanka wpływająca na decyzje o ich zakupie. Do stworzenia świetnej stylizacji niezbędne są spodnie, które dobrze leżą, a to zależy nie tylko od ich rozmiaru. Liczy się także ich krój. W tym kontekście pojawiają się takie nazwy jak kroju regular, slim czy skinny. Poszczególne kroje są przeznaczone na różne typy sylwetek. Nie każdemu mężczyźnie pasują bojówki czy chinosy. Rzecz jasna konieczne jest uwzględnienie tu indywidualnych preferencji. Warto zastanowić się nad ostatecznym rezultatem, jaki się chce osiągnąć, i przymierzyć przynajmniej kilka par spodni. Fason pasujący do budowy ciała potrafi zdziałać cuda. Wiele zależy też od sytuacji, w jakich spodnie będą noszone. W razie czego istnieje opcja zwrotu spodni – odnosi się to zarówno do zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Polecamy: