Znaczenie tatuaży męskich

Posiadanie tatuaży nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym. Wśród mężczyzn przybywa zwolenników malunków na ciele – zwykle mają one dla właścicieli szczególne znaczenie. Przy wyborze wzoru warto mieć na uwadze m.in. jego symbolikę. Dzięki temu nabiera on indywidualnego charakteru. Co oznaczają popularne wzory? 

Tatuaże męskie tribal – znaczenie

znaczenie tribal

Tribale to jedne z najbardziej lubianych przez mężczyzn tatuaży. Wyróżniają się charakterystycznym wyglądem – trudno je pomylić z czymkolwiek innym. Ich nazwa ma korzenie w języku angielski, a w tłumaczeniu na język polski oznacza tyle, co „plemienny”. Nie jest to przypadek, ponieważ tribale wywodzą się z tradycji dawnych plemion. Ich zadaniem była ochrona duszy przed demonami oraz duchami. 

Nawiązują ponadto do życia człowieka – jego historii, marzeń i wyznawanych wartości. Nieregularne kształty tego typu wzorów nawiązują do czterech żywiołów – powietrza, wody, ognia i powietrza. Kiedyś plemienni wojownicy z dumą nosili tribale jako oznakę honoru. Jeśli chodzi natomiast o ich czysto praktyczne zastosowanie, to doskonale pomagały w kamuflowaniu się w trakcie polowań. 

Tatuaże męskie – znaczenie wzorów zwierzęcych

Wzory zwierzęce to kolejny przykład wzorów tatuaży znajdujących się w gronie męskich ulubieńców. Dla niektórych to doskonały sposób na upamiętnienie swojego zwierzęcego pupila. Co symbolizują poszczególne zwierzęta? Oto kilka przykładów:

  • sowa to symbol mądrości,
  • kruk oznacza inteligencję i przywiązanie do rodziny, ale może być też zwiastunem śmierci i kłopotów,
  • wilk jest znakiem walecznego wojownika i przywódcy,
  • niedźwiedź oznacza duchową i fizyczną siłę,
  • pies symbolizuje wierność i bezwarunkową miłość,
  • kot jest symbolem niezależności i umiłowania wolności,
  • wąż to znak przemiany i życiowej energii.

W omawianym kontekście nie sposób też nie wspomnieć o mitycznych zwierzętach. I tak feniks to znak odrodzenia, odnowy i wewnętrznej przemiany, a smok symbolizuje dynamiczną siłę i moc oraz uwolnienie. 

znaczenie męskich tatuaży

Tatuaże męskie – znaczenie wzorów astrologicznych

Panowie często decydują się na wzór o tematyce astrologicznej. Umieszczenie na ciele wzoru przedstawiającego którąś z planet Układu Słonecznego niesie za sobą pewne skojarzenia. Przykładowo Mars jest uznawany za typowo męską planetę – jego nazwa kojarzy się z bogiem wojny z mitologii rzymskiej. Z kolei Saturn oznacza cierpliwość i sukces, a Jowisz personifikuje obfitość i życiowe powodzenie. Rzecz jasna wzory astrologiczne nie muszą odnosić się tylko do planet. Mężczyźni chętnie tatuują sobie swój znak zodiaku. 

Tatuaże męskie – znaczenie wzorów religijnych

Wiara odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w malunkach na skórze. Niejednokrotnie wzory tego typu tatuaży stanowią nawiązanie do symboliki starożytnej lub średniowiecznej. Runy, wizerunki Wikingów, wizerunki bogów greckich czy rzymskich etc. ciekawie prezentują się w charakterze tatuaży. Podkreślają przywiązanie właściciela do tradycji i korzeni, z których wywodzą się kultura i religie.