Spodnie męskie – rozmiary
Zakup odpowiednich spodni jest zdeterminowany kilkoma ważnymi przesłankami. Jedną z nich jest oczywiście rozmiar. W praktyce znalezienie właściwego rozmiaru przysparza wielu panom niemałych kłopotów – zwłaszcza że różnice pomiędzy rozmiarówkami poszczególnych firm odzieżowych bywają dość znaczące. Jak zatem wybierać spodnie pod tym właśnie katem? Jak czytać informacje znajdujące się na metkach? Rozmiary spodni męskich czytaj dalej.
Rozmiary męskich spodni – co trzeba mieć na uwadze?
Przymierzając się do zakupu spodni, trzeba pamiętać o paru istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy brać poprawkę na to, że ten element męskiej garderoby z czasem dopasowuje się do sylwetki. Ponadto może skurczyć się w praniu, co zależy w głównej mierze od materiału, z jakiego został wykonany. Aby prawidłowo dobrać go do sylwetki, warto znać następujące parametry: obwód w pasie, obwód bioder, całkowita długość nogawki oraz długość nogawki mierzona po wewnętrznej stronie.
Dodatkowo konieczne jest uwzględnienie fasonu spodni – inaczej układają się modele typu regular, a inaczej spodnie typu slim. Rozmaite fasony są dedykowane różnym sylwetkom – jeśli np. spodnie regular i fit mają ten sam rozmiar, będą inaczej wyglądać na tej samej osobie. Przy okazji wypada nadmienić o odmianach wspomnianych powyżej krojów – regular to spodnie o klasycznym kroju, spodnie slim fit mają zwężane nogawki, a modele skinny fit są mocno dopasowane. Do rozmiarówek podawanych przez producentów najrozsądniej jest podchodzić z pewną dozą rezerwy. Ogromne znaczenie w omawianym kontekście ma również rodzaj spodni, a więc czy są to klasyczne dżinsy, joggery, spodnie garniturowe, chinosy etc. Jak więc widać, wybór spodni wymaga indywidualnego podejścia i niejednej przymiarki.
Spodnie męskie 36 – jaki to rozmiar?
Rozmiary spodni męskich są oznaczane inaczej, aniżeli ma to miejsce w przypadku spodni damskich. Zwykle na spodniach znajdują się oznaczenia, które nie dla wszystkich panów są w pełni zrozumiałe. Jak je odczytywać? Nie taki diabeł straszny, jak go malują – wystarczy znać parę podstawowych informacji. Niekiedy na metkach umieszczone są standardowe oznaczenia takie jak S, M, L itd. Przeważnie jednak znajdują się na nich oznaczenia numeryczne – od 42 do 58, przy czym od liczby 46 mamy do czynienia z dużymi rozmiarami. Zdarza się też podwójna numeracja, która najczęściej występuje w towarzystwie liter „W” i „L” – odnosi się to w szczególności do dżinsów.
„W” oznacza szerokość w pasie (od angielskiego „width”), a „L” długość spodni (od angielskiego „L”). Wartości te wyrażane są w calach, co wiąże się z koniecznością przeliczenia ich na centymetry. Aby uzyskać wynik w centymetrach, każdą z powyższych wartości trzeba pomnożyć przez 2,54. Przykładowo za rozmiarem 36 dżinsów kryją się spodnie, które mają w pasie 92 cm. Jeżeli natomiast chodzi o podwójne oznaczenie numeryczne, to pierwsza liczba dotyczy obwodu w pasie, a druga długości nogawki. Trzeba zdjąć miary z siebie i uzyskane w centymetrach wyniki podzielić przez 2,54. W ten sposób uzyskuje się rezultat w calach.
Polecamy: