Czy skarpety to bielizna? Co nieco o stylu

Czy skarpety to bielizna i jak powinny być traktowane? Pytanie to jest wbrew pozorom bardzo przewrotnie postawione. Dlaczego? Historycznie skarpety były traktowane jako część bielizny. Ba! Jeszcze kilkanaście lat temu były one uznawane za bieliznę. Jednak to się zmieniło, a skarpeta może być charakterystycznym elementem wyróżniającym się na tle stroju. Jak moda wpłynęła na sposób noszenia skarpetek u mężczyzn, co wpływa na wybór określonych wzorów i czy moda wszędzie jest akceptowana? O tym możecie przeczytać poniżej.

Co to jest bielizna i jak mają się do tego skarpety?

Pierwsze skojarzenia z bielizną praktycznie u każdego wywołują myśli o intymnych częściach naszej garderoby, które kiedyś chroniły ciało i zasłaniały to, co powinno być zasłonione. ZA bieliznę uznawano ten ubiór, który bezpośrednio przylegał do skóry. Zależnie od miejsca na świecie, okresu czy mody bielizna miała różne kształty i rozmiary. Skarpety per se również zaliczane były do bielizny. Pierwsze informacje o nich znaleźć można już w starożytności, a ich funkcją była ochrona stóp. Składały się z kawałków materiałów, którymi owijano stopy. Z czasem zmieniły one swój kształt, metamorfozę przeszły też materiały i sposoby produkcji.

Skarpety w gąszczu pytań

skarpety to bielizna

W ostatnich latach pojawiła się moda na eksponowanie skarpet. Ubieranie wzorzystych, kolorowych modeli, często nie do pary. Jest to zaskakujące, szczególnie, że to raczej kobiety eksperymentowały z kolorami, panowie stawiali jednak na proste i mało wyróżniające się kształty, szczególnie jeśli chodzi o skarpety. Jednak coraz więcej panów wybiera kolory, nie uznając ich w ogóle za nic kiczowatego czy prześmiewczego. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze takie nowatorskie podejście do mody będzie akceptowane. Sprawdzi się w casualowych stylizacjach, jednak do eleganckich ubiorów może już nie pasować. Mówiąc o skarpetach, warto również wspomnieć o ich długości. Nie zawsze długa skarpeta pasuje do wszystkiego. Najczęściej jej długość dobiera się do noszonego obuwia. Mogą nieco wystawać ponad cholewkę buta. Wielu panów kieruje się zasadą, która mówi, że skarpety powinny być nieco wyższe od buta, maksymalnie 3-5 centymetrów ponad kostkę.

Skarpeta męska w eleganckim ubiorze

skarpety w ubiorze

Mimo że moda rządzi się swoimi prawami, elegancki ubiór nie akceptuje kolorowych skarpetek. Kieruje się on żelaznymi zasadami. Mimo zmiany obyczajów, w przypadku ubioru eleganckiego, skarpety w dalszym ciągu traktowane są jako bielizna. W związku z tym panowie wybierając skarpety do garniturów czy smokingów, powinni kierować się wyczuciem i dobrym smakiem. Kolor nie powinien odbiegać zbyt mocno od reszty stroju. Wtedy ubranie będzie odpowiednio stonowane, jednocześnie nie urażając nikogo w towarzystwie. Dopuszczalne jest wybieranie modeli z pasy, kropki czy delikatne wzory. Co jednak z modą? Owszem, kolorowe skarpety mogą mieć rację bytu w takim stroju, ale jedynie wtedy, kiedy cały strój jest w innym odcieniu (a skarpeta dobrana odpowiednio do niego).

Pomocne artykuły: