XL jaki to rozmiar męski – czy jesteś duży?

Kanony urody męskiej zmieniały się na przestrzeni wieków. Obecnie w modzie jest szczupła, wysportowana sylwetka często będąca synonimem zdrowia i witalności. Presja na to, aby wyglądać atrakcyjnie, jest dziś ogromna – dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Czy zatem panowie noszący ubrania w rozmiarze XL mają powody do niepokoju i niezadowolenia?

Męskie XL – jaki to rozmiar?

XL to skrót od określenia pochodzącego z języka angielskiego, a mianowicie od „extra large”, gdzie „large” w tłumaczeniu na język polski oznacza „duży”. Standardowo przyjmuje się, że męskie XL to w Polsce rozmiar 54, niemniej koniecznie trzeba brać poprawkę na to, że rozmiarówki w poszczególnych firmach odzieżowych różnią się – niekiedy bardzo. Nawet w obrębie tej samej firmy zdarzają się różnice w zależności od modelu spodni czy koszuli etc. Aktualnie rozmiary XL i większe określane są mianem plus size – nie da się ukryć, że nie mieszczą się w powszechnie obowiązujących kanonach.

Męskie XL – czy taki rozmiar to powód do zmartwień?

Oczywiście, że lepiej być szczupłym, pięknym i młodym, ale z całą mocą należy podkreślić, że noszenie odzieży w rozmiarze XL to żaden wyrok! To prawda, że mężczyznom w tym rozmiarze trudniej znaleźć odpowiednie ubrania, które będą dobrze leżały. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Jednym z tym podstawowych są wspomniane wcześniej różnice w rozmiarówkach. Poza tym większość firm produkujących ubrania, w tym popularnych sieciówek, stawia na modele w rozmiarach cieszących się największym zainteresowaniem. Większe rozmiary w tym gronie się nie znajdują, przy czym wypada nadmienić, że podobnie sprawa wygląda w przypadku męskich rozmiarów mniejszych niż M. Bardzo szczupli panowie też mają kłopot z kupieniem ubrań! Z drugiej strony co i rusz pojawiają się na rynku nowe firmy, które oferują odzież w „niestandardowych” rozmiarach. Poza tym warto szukać koszulek, spodni, bluz itp. w rozmiarze XL w internecie, gdzie oferta jest bogatsza niż w sklepach stacjonarnych. O zdrowie i sylwetkę zawsze warto dbać, ale noszenie rozmiaru XL nie jest równoznaczne z byciem grubym.

spodnie męskie rozmiary

Męskie XL – co nosić, aby wyglądać dobrze?

Kluczem do atrakcyjnie prezentujących się stylizacji nie jest rozmiar ubrań, a unikanie błędów podkreślających mankamenty sylwetki. Panowie noszący rozmiar XL zbyt często noszą za duże ciuchy, niewłaściwie je zestawiają lub sięgają po wzory, które optycznie poszerzają (np. paski). Przede wszystkim trzeba być świadomym własnego ciała oraz swoich upodobań. Do wyszczuplających trików zaliczają się m.in. noszenie bluz, koszulek czy swetrów z dekoltem w serek, podwijanie spodni czy zakładanie spodni typu tappered. Ważną rolę odgrywa też kolorystyka. Zalecane są raczej jednolite połączenia, które nie dają efektu dzielenia sylwetki na części. Duży mężczyzna ubrany na czarno będzie wyglądał lepiej niż duży przedstawiciel płci męskiej w ubraniach w trzech kolorach. Zawsze można też skorzystać z pomocy stylisty. Niemniej najistotniejsze jest to, aby w ubraniach czuć się komfortowo – bez względu na rozmiar.

Polecamy: