Jak podwinąć rękawy w koszuli?
Koszule to absolutny „must have” w męskiej szafie. Są o tyle uniwersalne, że pasują do różnych okazji – do pracy, na co dzień, na uroczystości rodzinne, randki czy spotkania towarzyskie. W codziennych stylizacjach świetnie prezentują się podwinięte rękawy. Jak je podwijać, aby wyglądały naprawdę dobrze i długo pozostawały na miejscu? Oto kilka cennych wskazówek.
Kiedy wypada podwijać rękawy koszuli?
Koszula to klasyka męskiej elegancji, niemniej nie oznacza to wcale, że nie można pozwolić sobie na odrobinę luzu – oczywiście wszystko zależy w tym momencie od okoliczności. Podwinięte rękawy koszuli idealnie pasują do casualowych outfitów – zwłaszcza że casualowe koszule są projektowane tak, aby nie było problemów z podwijaniem w nich rękawów. Po wyjściu z pracy na drinka z kolegami podwinięte rękawy koszuli idealnie pasują do swobodnej atmosfery panującej podczas takiego spotkania.
Jeżeli w biurze obowiązuje ścisły dress code, podwijanie rękawów nie wchodzi w rachubę. Jeśli jednak odbywa się praca nad jakimś projektem w tzw. grupach roboczych, zdjęcie marynarki i podwinięcie rękawów nie będzie nietaktem. Odpowiednio podwinięte rękawy wyglądają schludnie, co w określonych okolicznościach nie narusza zasad biurowego dress code’u.
Podwijanie rękawów w koszuli – jak robić to poprawnie?
Niektóre koszule, np. modele casualowe, są wyposażone w guzik i pętelkę lub krótki pasek materiału znajdujące się w wewnętrznej części rękawa. To znacznie ułatwia podwinięcie go i utrzymanie w należytej pozycji. W celu podwinięcia rękawów nie wystarczy jedynie podciągnąć ich do góry. Raz, że nie wygląda to najlepiej, a po drugie nie jest to wygodne z racji na zapięty mankiet uciskający przedramię.
Może cię tez zainteresować: Koszula na spinki czy guziki, którą wybrać?
Aby prawidłowo podwinąć rękawy koszuli, trzeba najpierw rozpiąć guziki w mankietach, a następnie wywinąć rękaw na lewą stronę. Po pociągnięciu go w górę powinien znajdować się powyżej łokcia. Kolejnym krokiem jest zwinięcie materiału w taki sposób, aby zasłaniał on mankiet. Na koniec pozostaje wyrównać rękaw, dzięki czemu nie powstaną na nim nieestetyczne fałdy.
Podwijanie rękawów w koszuli – czy korzystać z mankietówek?
Bardzo pomocne w utrzymaniu podwiniętych rękawów na miejscu mogą okazać się mankietówki. To nic innego, jak specjalne gumki do mankietów. Wykonuje się je z takiej samej gumy, jaka jest wykorzystywana w szelkach. To sprawia, że mankietówki zwane też ściągaczami do mankietów są elastyczne i łatwo dopasowują się i do koszuli, i do ramienia. Poza tym można regulować ich rozmiar.
Inne w podobnym temacie: Spinki do mankietów jak zapinać?
Podwijanie rękawów w koszuli – to jest ważne!
Prawidłowe podwijanie rękawów koszuli nie jest wcale skomplikowaną czynnością. Wystarczy jedynie nabrać odrobiny wprawy. W tym kontekście często pojawia się kwestia dotycząca długości podwiniętego rękawa. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że podwinięty rękaw nie ma prawa uwierać i krępować ruchów. O ile w stylu casual rękawy po podwinięciu kończą się przed łokciem, o tyle niekiedy ich długość powinna sięgać poza łokieć, np. w pracy, kiedy można pozwolić sobie na trochę swobody, czy na weselu.