Oczyszczacz powietrza – czy warto kupić?

Ostatnio zanieczyszczenia powietrza to temat często poruszany w mediach. Jak zatem można się przed nimi chronić? Wielu z nas nie ma nawet pojęcia, że na rynku dostępne są urządzenia pomagające oczyszczać powietrza, czyli oczyszczacze powietrza. Czy warto zainwestować w taki sprzęt? O tym wszystkim można przeczytać w naszym artykule. Zachęcamy do jego lektury, bo naprawdę warto!

Oczyszczacze powietrza – moda czy konieczność?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jakie jest ich działanie? Przede wszystkim chronią przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w smogu, ale także przed pyłkami, zarazkami oraz brzydkimi zapachami. Ma szeroki wachlarz działania i warto ich używać przez cały rok, nie tylko zimą.

Na rynku dostępne są także modele z funkcją nawilżania, a są one szczególnie przydatne zimą. Suche powietrze o tej porze roku to zmora prawie każdego domu, a wielu z nas nie ma nawet pojęcia, że na rynku są dostępne urządzenia zapewniające zdrowy i przyjemny wdech.

Kto powinien kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, w które powinien zainwestować każdy z nas. Może niektórzy pomyślą, że mieszkają w miejscu, w którym taki sprzęt nie jest im zupełnie potrzebny. Przykładowo na wsi czy w pobliżu lasu, ale mogą nie mieć racji. Z tego względu warto sprawdzić, jakie jest stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w okolicy, w której mieszkamy. Można tego dokonać za pomocą aplikacji internetowych. Pamiętajmy, że niska jakość opału dotyczy zarówno miast, jak i wsi. Na tych ostatnich terenach w powietrzu znajduje się wiele niebezpiecznych pyłów, pomimo bliskości zieleni czy małej liczby samochodów.

Jeżeli na zewnątrz jesteśmy narażeni na kiepską jakość powietrza to powinniśmy zadbać, żeby ta w naszym domu była dobra. Każdy z nas spędza w nim około 1/3 doby.

Kiedy kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza najlepiej zakupić wiosną lub latem, gdyż ceny są wtedy najbardziej atrakcyjne. W tym okresie najczęściej ich cena nieco spada, a osoby poszukujące tego typu sprzętu mogą liczyć na wyczerpujące porady dotyczące wyboru.

Na co zwrócić uwagę?

Wybór oczyszczacza to nie jest takie łatwe zadanie. Warto wiedzieć, na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę. Oto kilka z nich:

  • wydajność – dobierzmy urządzenie do wielkości pomieszczenia, aby mogło w prawidłowy sposób oczyszczać powietrze;
  • głośność – wiele urządzeń ma trzy poziomy głośności, w szczególności ważne jest to w nocy, nie każdy może zasnąć przy głośno działającym oczyszczaczu;
  • wielkość i wygląd – na rynku dostępne jest wiele modeli, więc warto wybrać taki dopasowany designem do naszego wnętrza;
  • timer – przydatna funkcja pozwalająca na ustalenie czasu pracy oczyszczacza.