Wiskoza – materiał coraz częściej wybierany w świecie mody przez mężczyzn

Wygoda i funkcjonalność to kryteria dobierania przez Ciebie garderoby? No to świetnie! Wiskoza przeznaczona jest właśnie dla Ciebie! Nie mniej jednak wiskoza materiał nadal pozostaje tajemniczym włóknem, choć coraz częściej można ją spotkać na sklepowych półkach. Mężczyzno, chcesz poznać tajniki jej noszenia i dobierania? Zastanawiasz się wiskoza – co to za materiał? Jakie są jej właściwość? Jeśli tak, to zachęcamy do lektury naszego artykułu. Trzy, dwa, jeden… no i zaczynamy!

Wiskoza – co to za materiał?

Wiskoza to chemicznie produkowane włókno, które otrzymywane jest z celulozy naturalnego pochodzenia. Pozyskiwana jest ona z drzew zarówno liściastych (np. dęby), jak i iglastych (np. sosny). Tak pozyskany surowiec przechodzi skomplikowany, wieloetapowy proces technologiczny, z użyciem silnych chemikaliów. W ten sposób powstaje celuloza, a następnie produkowana jest z niej wiskoza.

ubrania-meskie-z-wiskozy

Specjaliści zaliczają wiskozę do materiałów sztucznych, mimo jej produkcji z surowca roślinnego.
Materiał wiskoza to imitacja zarówno jedwabiu, jak i wełny, a nawet poliestru. Niewątpliwie jej gładka, a zarazem połyskująca struktura stanowi idealne urozmaicenie materiałów znajdujących się w szafie. Ponadto oddycha tak dobrze, jak len. Raczej takiego wachlarzu cech nie spodziewasz się po sztucznym materiale… A jednak to wszystko prawda. Trzeba podkreślić, że nie musimy się bać i omijać sztucznych materiałów. Jak widać sztuczne, nie oznacza od razu złe. Najlepszym przykładem jest materiał wiskoza – niezwykle higieniczne włókno.

Czy wiskoza się rozciąga?

Wiskoza cechuje się niską odpornością na rozciąganie. Dodatkowo ta właściwość jest o wiele silniejsza, gdy jest ona mokra. Warto o tym pamiętać, szczególnie podczas wywieszania odzieży. Ubrań z tego materiału nie należy nadmiernie rozciągać, a jedynie lekko uformować i wywiesić. Jednak nie musimy wszystkiej wiskozowej odzieży suszyć na płasko. Wskazane jest to dla dużych ubrań, gdyż pod wpływem ciężaru mogą się one wyciągnąć na suszarce czy lince i stracić swój fason.

Jak prać wiskozę?

pranie-wiskozy

Materiał wiskoza ma podobne właściwości do bawełny, więc obydwie tkaniny można prać razem. Należy prać je w temperaturze 30, a najwyżej 40 stopniu. Nie polecane jest także wysokie wirowanie. Polecamy wyłącznie używać proszku do delikatnych tkanin i nigdy nie stosować wybielacza.
Przed pierwszym praniem wiskozowe ubrania warto zmoczyć w zimnej wodzie, co powoduje zbieganie się materiału.

Jak prasować wiskozę?

Wiskozę warto prasować na lewej stronie. W przypadku zbyt wysokiej temperatury prasowania, szczególnie ciemna odzież, może się zacząć „świecić”.

Jak przechowywać wiskozę?

Wiskozę najlepiej przechowywać na płasko z uwagi na jej skłonność do rozciągania się. Jednak bluzki czy spodnie tylko z dodatkiem tego materiału można bez problemu wieszać na wieszaki.

Plusy wiskozy

Bez wątpienia wiskoza ma wiele plusów, do których można zaliczyć łatwość łączenia się z innymi włóknami. Przykładowo jedwabna koszula z domieszką wiskozy lepiej oddycha, a wełniana marynarka mniej drabie. Materiał ten także świetnie dopasowuje się do kształtu sylwetki. Ponadto jej cechy charakterystyczne to wysoka higroskopijność oraz trwałość kolorów. Dodatkowo jest lekka, miękka w dotyku oraz doskonale przepuszcza powietrze. Z tego względu świetnie sprawdza się latem. Ubrania z niej wykonane zapobiegają nadmiernemu poceniu i przegrzaniu się ciała. Wiskoza szybko wchłania pot, dzięki czemu nie powoduje uczucia spoconej skóry, a dodatkowo zapewnia dopływ świeżego powietrza. Nie powoduje także podrażnień i nie uczula, co stanowi ogromny atut dla alergików.

Minusy wiskozy

Pomimo wielu zalet wiskoza tkanina ma także wady. Pamiętajmy, że wszystko zależy od jej jakości. Wysokogatunkowa wiskoza pozwoli długo użytkować ubranie w dobrej sprężystości.
Jendak wiskozowa odzież wymaga nieco więcej uwagi ze względu na czasochłonne pracowanie, wrażliwość na temperaturę oraz skłonność do odkształcania się. Ponadto ma ona skłonności do pleśnienia, jeżeli jest przechowywana w niskich temperaturach. Niestety jej minusem jest również łatwość gniecenia się.

Spodnie męskie z wiskozy na lato 2019

W letnim sezonie 2019 ogromną popularnością cieszą się spodnie z domieszką wiskozy. W sklepach znajdziemy zarówno modele o krótkich, jak i długich nogawkach, w różnych kolorach. Naprawdę jest w czym wybierać.

Koszule męskie z wiskozy na lato 2019

koszula-z-wiskozy

Męskie koszule wykonane z wiskozy albo z dodatkiem tego materiału to prawdziwy hit letniego sezonu. Przede wszystkim wiskoza tkanina zapewnia przepływ powietrza i zapobiega nadmiernemu poceniu się, co w tej porze roku jest niezwykle istotne. Różnorodne wzory i modele przyciągają wzrok i zachęcają do ich zakupu.