Męski kapelusz – rodzaje kapeluszy dla mężczyzn, jak wybrać najlepszy

Ponad pół wieku temu spotkać eleganckiego mężczyznę bez kapelusza było niezmiernie trudno. Dziś bardzo rzadko można spotkać panów przechadzających się w modnych nakryciach głowy. Jest to doskonale wyglądający dodatek, który niestety tylko incydentalnie jest noszony przez panów, a przez niektórych wcale. Odpowiedni kapelusz będzie świetnym uzupełnieniem stylizacji modnych mężczyzn. Rodzajów kapeluszy dla mężczyzn jest sporo, każdy znajdzie coś dla siebie. Pojawia się pytanie jaki wybrać, jaki będzie dla mnie odpowiedni? Sprawdźmy jakie są najpopularniejsze rodzaje męskich kapeluszy.

Fedora

kapelusz fedora

Kultowy i klasyczny model męskich kapeluszy, kojarzony m.in. Indiana Jones, czy postaciami z filmów gangsterskich jak „Ojciec Chrzestny”. Fedora to obecnie najpopularniejszy typ kapeluszy, który został wymyślony na początku XX wieku. Istnieje bardzo wiele odmian tych kapeluszy, świetnie korespondują one z męskimi płaszczami, czy szykownym strojami. Ten typ kapelusza to czysta elegancja i styl, kojarzony z modą męską.

Trilby

kapelusz trilby

Kapelusz ten jest bardzo zbliżony wyglądem do Fedory. Jest od niej nieco mniejszy (niższa główka, krótsze rondo). Trilby to uniwersalne nakrycie głowy, może być z powodzeniem noszony przez cały rok, wyjątek stanowi upalne lato. Można w nim pójść też na imprezę, będzie przyciągał wzrok bawiących się z nami ludzi. Z upodobaniem chodził w nim kiedyś Frank Sinatra, czy popularny obecnie Justin Timberlake. Jeśli miałbyś mieć tylko jeden kapelusz, wybierz trilby.

Melonik

melonik

Charakterystyczny kapelusz posiadający zawinięte do góry, krótkie rondo z przewiniętą taśmą. Posiada wypukłą główkę, która z wyglądu może przypominać owoc melona, stąd jego nazwa. Swego czasu meloniki były bardzo popularne w Anglii. Nie bez przyczyny w Polsce kojarzą nam się z reklamami pewnego banku…

Homburg

homburg

Nie kto inny jak Al Pacino zagrał w Ojcu Chrzestnym właśnie w kapeluszu Homburg. Z góry kapelusz ten ma wklęsłą fałdę, ale z przodu nie posiada on charakterystycznej dla Fedory fałdy. Kapelusz ten nosił Winston Churchil. Bardzo dobrze wygląda on z formalnymi garniturami, smokingiem.

Panama

czapki kapelusze

Kapelusz słomkowy wytwarzanym oryginalnie z łyczkowca dłoniastego, który wbrew nazwie, pochodzi i wytwarzany jest w Ekwadorze. Panama to idealny kapelusz wiosenno-letni, doskonale chroni przed słońcem, a jest przy tym bardzo przewiewny.

Kanotier

kanotier

W odróżnieniu od Panamy to mniej znany letni kapelusz słomkowy z charakterystyczną niską, sztywną główką oraz krótkim rondem. Kanotier kojarzony główne z weneckimi gondolierami. Leonardo di Caprio przypomniał o tym nakryciu głowy występując w nim w filmie Wielki Gatsby.

Cylinder

cylinder

W latach XIX wieku był to najpopularniejszy rodzaj kapeluszy. Dziś już zapomniany, ubierany na wyjątkowe okazje do specjalnych, wytwornych strojów. Najbardziej znaną osobą noszącą ten rodzaj nakrycia głowy był Abraham Lincoln. Dziś kojarzony głównie z magikami.

Podsumowując…

Jeśli chcemy mieć uniwersalny kapelusz, który będzie na różne okazje, wybierzmy trilby. Na wiosnę, czy lato, świetny będzie kapelusz typu Panama. Klasyczny, stylowy model, kojarzony z modą to Fedora. Z kolei Homburg będzie idealny do formalnych strojów. A tak naprawdę … najlepiej samodzielnie wybrać się do sklepu i na miejscu przymierzając, zobaczyć w czym sami będziemy czuć się najlepiej. Kapelusz noszony na naszej głowie na pewno zwróci na nas uwagę i nada nam nowego stylu, którego nigdy nie osiągniemy bez dodatków takich jak męski, stylowy kapelusz.