Matera do yerba mate palo santo

Rejon Gran Chaco w Paragwaju i Argentynie jest związany z yerba mate nie tylko poprzez spożycie yerba mate w obu krajach, ale także poprzez pozyskiwanie drewna, które bardzo często znajdziemy w sklepie z yerba mate pod nazwą palo santo.

Matera do yerba mate wykonywane z palo santo pochodzą głownie z drewna Bulnesia sarmientoi znanego również jako Lignum Vitae, jednak nie należy mylić z gwajakowcem, który również po hiszpańsku jest nazywany świętym drzewem. Określenie to pochodzi jeszcze z czasów Indian i ich wierzeń i jest obecne w kulturze do dziś.

Nieco droższe od tradycyjnej tykwy czy naczyń z innego rodzaju drewna. Na terenie Paragwaju i Argentyny takie matera nie są najpopularniejszymi, dominuje głównie tykwa oraz wykonane z jej górnej części porongo. Drewno wykorzystuje się np. do wykonania moździerzy.

Sprawa produkcji naczyń jest istotna, ponieważ najlepszy kawałek drewna powinien zostać pozyskany z tzw. spadów, czyli np. ze złamanej gałęzi czy przewróconego drzewa, nie z wycinki. To wiecznie zielone drzewo potrafi osiągać wysokość 18–20 metrów i jest również wykorzystywane do pozyskania olejków zapachowych poprzez destylację parową. Na terenie Gran Chaco postępuje szybkie wylesianie terenu i Bulnesia sarmientoi trafiła na listę gatunków zagrożonych czerwonej listy IUCN.

Świętym drzewem nazywa się również gatunek Bursera graveolens, z którego często robi się kadzidła poprzez spalanie drobnych fragmentów drewna.

Rejon Gran Chaco jest związany z yerba mate, ale duży wpływ na eksport drewna ma również postępujące rolnictwo i uprawa soi. Miejscowa ludność od lat docenia palo santo. Drewno stosowano miejscowo przy gojeniu ran czy jako środek do odstraszania owadów. Czasem możemy przeczytać, że drewno posiada umiarkowane działanie przeciwgrzybiczne.

Lasy Bulnesia sarmientoi powiększyły swoją populację podczas plejstoceńskich okresów lodowcowych. Mimo niestabilnych warunków pogodowych w przeszłości udało się rozszerzyć gatunkowi na obecnych terenach, do których należy także Boliwia. Dlatego też ważne jest pozyskiwanie drewna ze sprawdzonych źródeł i warsztatów, gdzie wykonuje się matero palo santo.

Gran Chaco to ogromny obszar podzielony aż na trzy kraje, a osiągane tam temperatury są jednymi z najwyższych na kontynencie. Jest to miejsce słabo zaludnione, bogate w roślinność i zwierzęta. Swoim ogromnym obszarem sprawia, że region Gran Chaco jest bardzo zróżnicowany. Od gęstych i wilgotnych lasów po tereny nizinne i suche, które są zamieszkiwane przez rdzennych mieszkańców tych terenów. Boliwia w rejonie Gran Chaco ma największy Park Narodowy, obszarem większy niż Belgia.

Polecamy: