Kapelusz, czapka na lato dla mężczyzny – na co zwrócić uwagę

W gorące, upalnie dni warto zadbać o odpowiednią ochronę głowy przed lejącym się z nieba żarem oraz promieniami słonecznymi, które mogą skutecznie odebrać chęć do spacerów, a w najgorszym wypadku doprowadzić do udaru słonecznego. Panowie zdecydowanie częściej wybierają czapki jako główne nakrycie głowy w okresie letnio-wakacyjnym. Obecnie w kapeluszu rzadziej można spotkać osoby płci męskiej. Wynika to głównie z małej popularności kapeluszy wśród mężczyzn i odwiecznych problemów jak dobrać kapelusz do garderoby. W okresie letnim panowie najczęściej wybierają jeden z trzech rodzajów nakryć: czapkę z daszkiem, kapelusz typu „bucket hat” lub kapelusz słomkowy typu Panama.

Czapka z daszkiem

Jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych nakryć głowy jest czapka z daszkiem. Panowie młodzi i starsi bardzo chętnie noszą ten rodzaj nakrycia, który świetnie wygląda w sportowym ubraniu oraz luźnym, nieoficjalnym stroju. Czapka ta, nazywana także popularnie bejsbolówką, została stworzona z myślą o amerykańskich bejsbolistach. Sportowcy z innych dyscyplin takich jak: tenis, golf, żeglarstwo oraz innych, w których rywalizuje się na otwartej przestrzeni pod gołym niebem, używają jej głównie jako ochronę przed oślepiającym słońcem. W lato osoby w czapce z daszkiem można spotkać praktycznie w każdym miejscu: w mieście, w autobusie, na zakupach, czy na plaży. Istnieją trzy rodzaje czapek z daszkiem, które warto znać. Czapka typu snapback, najbardziej popularna, posiada z tyłu regulację umożliwiającą dopasowanie czapki do wielkości głowy. Trucket hat oprócz regulacji, posiada dodatkowo siateczkowy tył, co przekłada się na lepszą wentylację w upalne dni. Full cap nie posiada regulacji, upodobali ją sobie szczególnie hipsterzy, raperzy oraz breakdance’owcy.

czapka z daszkiem

Kapelusz bucket hat

Bucket hat nazywany kapeluszem wędkarskim (turystycznym) został spopularyzowany w latach 90 przez raperów, noszących ten rodzaj nakrycia na koncertach i teledyskach. Dzięki nim bucket hat z powodzeniem został wprowadzony do mody ulicznej. Kapelusz ten doceni każdy komu zależy na doskonałej ochronie przed słońcem oraz na bardzo dobrej wentylacji głowy. Coraz częściej też znani projektanci wykorzystują bucket hat na swoich pokazach. Ilość wariantów i wzorów tych kapeluszy jest nieograniczona. Kapelusz ten świetnie będzie wyglądał w wygodnych stylizacjach, spodniach dresowych, bawełnianych szortach, okularach przeciwsłonecznych, sportowych butach czy luźnej koszuli.

Kapelusz Panama

kapelusz panama

Dużym zainteresowaniem w lecie cieszy się kapelusz typu Panama. Idealny na plaże, słomkowy kapelusz świetnie wygląda i pasuje do luźnych, casulowych strojów z bawełny, czy lnu. Kapelusz Panama pozwala nosić eleganckim Panom w lecie modne nakrycie głowy. Występuje przy tym w dużej gamie kolorystycznej. Wbrew nazwie, kapelusze wywodzą się z Ekwadoru, który jest ich największym producentem na świecie. Kapelusze Panama wysokiej jakości mogą osiągać zawrotne ceny. Najważniejszym kryterium jakim należy się kierować przy wyborze wysokiej jakości Panam jest parametr Montescristi Cuenta, czyli liczba użytych włókienek przypadająca na cal w pionie i poziomie.

A jeśli nie czapka to…

Zawsze można się obyć bez nakrycia głowy, jednak, gdy żar leje się z nieba, to panie mogą wybrać parasolki przeciwsłoneczne, a panom pozostaje się jedynie schować w cieniu 😉

Polecamy: