Jak rozciągnąć buty w palcach

Rozciąganie butów domowym sposobem

Chyba wszyscy mają swoje ulubione buty, stosowne do pory roku. W niektórych chodzimy niemal codziennie, inne służą „od święta”. Gdy zmienia się okres w pogodzie, trafiają do szafki. Tam czekają na kolejny sezon. Często okazuje się jednak, że w kolejnym roku nie są już tak wygodne. Nienoszone buty uciskają. Często dzieje się tak na skutek nieco innego ułożenia stopy w innym obuwiu. Suche powietrze w domu także nie wpływa dobrze na buty. Nie oznacza to jednak konieczności zakupu nowych. Nie ma też konieczności odwiedzania szewca. Zwłaszcza jeśli nie używa się ich często. Jak domowym sposobem rozciągnąć ulubione buty w palcach? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów.

Jak rozciągnąć za małe buty sportowe?

Jak rozciągnąć za małe buty sportowe?

Obuwie sportowe jest niezwykle popularne, zwłaszcza wśród młodzieży. Jest wygodne i uniwersalne. Dostępne w ogromnej ilości wzorów i wszystkich rozmiarach. Buty sportowe noszą zarówno dzieci, jak i seniorzy. Najczęściej obuwie takie jest wygodne i nie wymaga poprawek. Czasem jednak okazuje się, że ulubione buty sportowe uciskają. Jak rozciągnąć buty sportowe? Okazuje się, że nie jest to wcale trudne. Poniżej kilka sposobów.

 • Często wystarczy je nieco rozchodzić. Wystarczy kilkanaście, kilkaset kroków, by buty sportowe na nowo ułożyły się do stopy. Ważne jest przy tym, by w tym czasie mieć na sobie grubą skarpetę. Nie tylko uchroni ona przed otarciami. Formujący się but pozostawi nam nieco dodatkowego luzu. To najskuteczniejszy sposób na rozciągnięcie butów sportowych.
 • Wykorzystaj suszarkę! Serio! Buty sportowe wykonane są często z tworzyw sztucznych. Ogrzewając delikatnie obuwie, można zmiękczyć materiał, z którego go wykonano. Mając but na stopie, uda się go szybko wymodelować. Nie zapomnijcie założyć wcześniej grubą skarpetę!
 • Nasączone wodą gazety. To sposób, który stosowały nasze babcie. Zostaw na noc buty sportowe z wilgotnymi gazetami zwiniętymi w kulkę. Na pewno uda się je nieco rozciągnąć. Sprawi to wilgoć, która w naturalny sposób zmiękcza wyściółkę i materiał buta. Rano ich założenie stanie się znacznie łatwiejsze.
 • Szewskie prawidła. Choć nazwa brzmi bardzo poważnie, samo urządzenie nie jest skomplikowane. To stary, szewski sposób na rozciąganie butów. Domowe prawidła często wypełniają nienoszone lub przyciasne właśnie buty.

Jak rozciągnąć buty skórzane?

Jak rozbić buty skórzane? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Buty skórzane można rozciągnąć zarówno u szewca, jak i domowym sposobem. Naturalny materiał łatwo poddaje się stylizacji. Należy stworzyć mu jedynie odpowiednie do tego warunki.

 • Rozciąganie butów ze skóry naturalnej suszarką. Ten sposób działa także na skórę. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. But należy założyć na nogę (koniecznie w grubej skarpecie) i delikatnie nagrzewać jego powierzchnię. To świetny sposób na pozbycie się ucisków punktowych. Najczęściej występują w butach nowych. W miarę ich używania but z naturalnej skóry sam dopasuje się do stopy.
 • Woreczek wodą i zamrażarka. Świetna metoda, kiedy but jest przyciasny w wielu miejscach. Należy wypełnić go woreczkiem z wodą i wstawić do zamrażarki. Tu należy pamiętać, by dobrać woreczek odpowiedniej grubości. W miarę zamarzania lód będzie zwiększał swoją objętość. W sposób naturalny rozepchnie obuwie. Tak rozciągnięte buty skórzane najlepiej ogrzewać później w temperaturze pokojowej.
 • Buty skórzane da się rozciągnąć za pomocą wody. Naturalny materiał nasiąkając, zwiększa swoją elastyczność. Sprawdzą się tu wspomniane wcześniej mokre, gazetowe kulki. Można też założyć na stopę mocno wilgotną, grubą skarpetkę i chodząc, rozciągnąć skórzane buty.
 • Tu także sprawdzą się domowe prawidła szewskie, które wymodelują wnętrze buta.

Jak bezpiecznie rozciągnąć buty zamszowe?

Jak bezpiecznie rozciągnąć buty zamszowe

Jak najlepiej rozciągnąć buty zamszowe, by ich nie zniszczyć? Zamszowe półbuty, kozaki, baleriny i szpilki wyglądają cudownie. Czasami jednak but, który wpadł nam w oko, jest nieco przyciasny. Jak rozciągnąć domowym sposobem buty ze skóry zamszowej? Oto kilka podpowiedzi.

 • Na rozciąganie butów zamszowych najlepsze jest rozchodzenie. Sposób jest skuteczny w przypadku butów nowych i dawno nienoszonych. Na stopy należy założyć grube skarpety i przez kilka godzin chodzić tak po domu. Zamsz stanie się nieco bardziej elastyczny i dopasuje się do kształtu stopy.
 • Strumień ciepłego, lecz nie gorącego powietrza. Tu może przydać się sprawdzona już suszarka. Rozciąganie butów zamszowych ciepłym powietrzem jest bardzo skuteczne. Na stopę należy wcześniej założyć grubą skarpetę. Delikatne ogrzewanie zamszu pozwoli mu się delikatnie wyciągnąć i dopasować but do oczekiwań.
 • Warto wymienić w bucie wkładkę. Często jest ona zbyt gruba i powoduje niepotrzebny ucisk. Zamiana na cienką wersję powinna poprawić komfort noszenia zamszowych butów.
 • Ciasno ułożone w bucie wilgotne gazety zwinięte w kulkę. Mogą być nasączone wodą lub denaturatem. To stary i sprawdzony sposób na rozciągniecie butów zamszowych.
 • Woreczek z wodą i zamrażarka. Wspomniany sposób rozbije także buty ze skóry zamszowej. Woreczek wypełniony wodą wkładamy do buta i zamrażamy. Objętość lodu rozszerzy wnętrze obuwia i rozciągnie je trwale.

Przyciasne buty nie są powodem do zmartwień. W wielu sytuacjach można temu zaradzić szybkim, domowym sposobem. W przypadku gdy te nie pomogą, trzeba skorzystać z usług doświadczonego szewca. On wie jak skutecznie rozciągnąć buty. Należy jednak pamiętać, że but powinien być dopasowany do stopy. Jednocześnie dawać jej nieco luzu. Czasami nie ma sensu ratowania obuwia z poprzedniego sezonu. Nasze nogi rosną i zmieniają kształt. Czasami koniecznością staje się po prostu zakup nowych butów. Mąż zrozumie.

Polecamy: