Jak nosić szalik męski, żeby było ciepło, modnie i wygodnie?
Zima zbliża się wielkimi krokami. Z dnia na dzień jest coraz chłodniej, dlatego też w czasie wyjść zakładamy coraz więcej warstw. Niedługo spadnie śnieg, i wraz z czapkami i rękawiczkami zaczniemy nosić szaliki. No właśnie, ale jak go założyć, żeby spełniał swoją funkcję, a jednocześnie dobrze wyglądał? Istnieje wiele sposobów wiązania szalika. Poza prozaiczną funkcją, którą jest ochrona i ogrzanie szyi, szaliki mogą pełnić funkcję dekoracyjną, podkreślać części garderoby czy dodawać całości sylwetki szyku i elegancji. Zatem jak wiązać szalik męski?
Węzeł włoski lub paryski – najpopularniejszy sposób wiązania
Przy kilkudziesięciu sposobach wiązania szalika, rozwiązania proste zazwyczaj są najskuteczniejsze. Taki jest też styl włoski, zwany przez niektórych również paryskim. Polega on na przełożeniu końców szalika przez pętlę, która powstaje w czasie złożenia szala na pół. Węzeł włoski dobrze wygląda nie tylko przy kurtkach, ale również i przy eleganckich płaszczach. Należy jednak pamiętać, że szalik do takiego wiązania powinien być dłuższy, by odstające końce zbyt mocno nie sterczały. Wiązanie to bardzo szybko można zawiązać, a także wyregulować sobie oplot wokół szyi według upodobań (luźniej bądź ciaśniej).
Jak wiązać szalik do kurtki z kapturem?
W zimie kurtki z kapturem są używane niezwykle często, szczególnie przez swoją wygodę. Szalik pod taką kurtką może być zawiązany w taki sposób, żeby wystając spod niej, dobrze się eksponować. Jednym ze sposobów wiązania może być wspomniany już wcześniej styl włoski. Można również wykorzystać tzw. pętlę pojedynczą bądź podwójną. Pojedyncza pętla świetnie sprawdza się przy szalikach krótkich i średnich. Daje to swobodę przy ukrywaniu końców, bądź eksponowaniu ich na wierzchu kurtki. A jak wygląda wiązanie takiego szalika? To szalik zawiązany z przodu na jeden węzeł. Do zaplątania podwójnej pętli potrzebny jest dłuższy szalik, który owija się wokół szyi podwójnie, po czym tworzy się węzeł. Jest to dobre rozwiązanie przy bardzo niskich temperaturach, kiedy to ochrona szyi jest priorytetem. Można również szalik związać niczym komin – zaplątać ze sobą końce szalika i owinąć tak utworzoną pętlą tyle razy szyję, na ile pozwala szalik, bądź jeśli splot ma być względnie luźny, oplecenie go dwa razy jest zupełnie wystarczające.
Nieco elegancji, czyli jak wiązać szalik do płaszcza?
W czasie wyjść w eleganckim garniturze i płaszczu, konieczne jest odpowiednie zawiązanie szalika. Chociaż w tej propozycji słowo „wiązanie” może być użyte na wyrost. Jednym ze sposobów eleganckiego noszenia szalika jest eleganckie zawieszenie go na szyi, bez węzłów czy pętli. W ten sposób dobrze się on prezentuje przy połach płaszcza, lekko spod nich wystając. W ten sposób dobrze również wyeksponuje krawat. Jednakże nie do końca ochrania on szyję, co nie sprawdzi się przy bardzo niskich temperaturach. Innym rozwiązaniem może być ponadczasowy węzeł włoski używany z dłuższym szalikiem, czy też pojedyncza pętla ze schowanymi końcami pod płaszczem.
Polecamy: