Co na podrażnienia po goleniu?

Golarka lub maszynka to narzędzia umożliwiające szybkie pozbycie się włosów z twarzy oraz z innych części ciała. Minusem tego rozwiązania są podrażnienia skóry powstające wskutek golenia. Powodują one duży dyskomfort, a przy tym prezentują się nieestetycznie. Jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Co powoduje podrażnienia skóry po goleniu?

Podrażnienia po goleniu powstają wskutek rozmaitych czynników. Nieodpowiednia lub stępiona maszynka, trądzik, wrastające włoski, zapalenie mieszka włosowego oraz uczulenie na składniki żelu, pianki lub kremu do golenia – to najczęściej spotykane przyczyny podrażnień. Objawiają się one zaczerwieniem skóry, wysypką, pieczeniem, swędzeniem i zwiększoną wrażliwością na dotyk. O ile w przypadku zapalenia mieszka włosowego czy trądziku najlepiej udać do dermatologa, o tyle z pozostałymi przyczynami podrażnień można bez problemu poradzić sobie w domowym zaciszu.

podrażnienia po goleniu

Domowe sposoby na podrażnienia po goleniu – odpowiednia pielęgnacja skóry

Wymienić można kilka sprawdzonych sposobów na uniknięcie podrażnień po goleniu. Jeśli ktoś ma wrażliwą skórę, nie powinien sięgać po kosmetyki zawierające w swoim składzie alkohol. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w kosmetyki do skóry wrażliwej lub dermokosmetyki – w tym zakresie rynkowa oferta jest obecnie coraz bardziej interesująca. Atutem dermokosmetyków jest to, że nie zawierają parabenów, konserwantów i substancji barwiących, dzięki czemu nie ma ryzyka uczulenia.

W preparatach przeznaczonych do golenia i do pielęgnacji skóry po goleniu nie może zabraknąć składników o właściwościach gojących i kojących takich jak np. pantenol oraz nawilżających jak m.in. kwas hialuronowy. Przy podrażnieniach znakomicie sprawdzają się też oleje – kokosowy, z awokado, ze słodkich migdałów etc.

W celu złagodzenia podrażnień warto także sięgnąć po:

  • płyny ściągające w postaci np. octu jabłkowego czy czarnej herbaty,
  • chłodzące kompresy,
  • płatki owsiane, które po wymieszaniu z wodą są świetnym okładem,
  • mieszankę wody z sodą oczyszczoną.

Wszystkie wymienione powyżej produkty są powszechnie dostępne i niedrogie, każdy ma je w domu.

Jak zapobiegać podrażnieniom skóry po goleniu?

Chcąc zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień po goleniu, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Wielu mężczyzn goli się maszynką – nigdy nie powinno się robić tego na sucho.

Żele do golenia

Zestawy do golenia

Pianki do golenia

Przed sięgnięciem po maszynkę trzeba zadbać o zmiękczenie skóry, a podczas golenia konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu kosmetycznego. Do golenia na sucho nadaje się natomiast golarka elektryczna lub trymetr. Maszynka do golenia zawsze musi być czysta i wystarczająco ostra – stępione czy zanieczyszczone ostrza przyczyniają się do powstawania podrażnień. Podczas golenia warto delikatnie naciągnąć skórę, co ułatwi skutecznie pozbycie się niechcianych włosów. Po każdym goleniu skórę trzeba dokładnie opłukać i zastosować kosmetyki dopasowane do typu skóry. Bez względu na częstotliwość golenia ogromne znaczenie ma codzienna pielęgnacja.

Polecamy: